Mozgásszervi rehabilitáció

A posztmenopauzális csontritkulások jellemző tünetei a csigolyák összenyomódása miatti hát- és derékfájdalom, csigolyatörések, csukló- és csípőtáji törések. A test meggörnyed, a hát meggörbül, a mellkas besüllyed, a testmagasság csökken. Az időskori csontritkulás tünetei hasonlók lehetnek. Rendszerint megelőző tünetek nélkül, combnyaktörés, csuklótörés vagy csigolyatörés formájában jelentkezik. Mindkét nemet egyaránt érinti. A 65. életév felett a nők és férfiak folyamatos csonttömeg-vesztése már csaknem megint azonos mértékű.

A kezelések között központi szerepe van a mozgásterápiának, amivel a csonttömeg-vesztést mérsékelhetjük. Időskorban a rendszeres testmozgás, gyógytorna jelentősen csökkentheti a combnyaktörés esélyét, de az általános közérzetet is javítja. Összességében sokat javul a beteg életminősége.

A közepes erősségű terhelés nem veszélyezteti a csontokat, de jót tesz a légzésnek és a keringésnek is. A még csak változó korban lévőknél erősebb fizikai terhelésre van szükség ahhoz, hogy a csigolyák ásványianyag-tartalma akár még növekedjen is.

A mozgásterápia csökkenti a fájdalmat, megelőzi vagy helyreállítja a gerinc formájának kóros megváltozását, javítja a tartást, mozgékonyabb lesz az ember, és időskorban az sem elhanyagolható, hogy még az egyensúlyérzéket is javítja. A gyógytornász által összeállított programot azután mindenkinek egyénileg is rendszeresen kell végeznie. A fájdalom, izom-fájdalmak enyhítésére ezen kívül elektromos kezelést, jégpakolást, masszázst alkalmaznak.

A változó korba lépett nőknél ez a folyamat a női nemi hormon (az ösztrogén) termelésének csökkenésével van összefüggésben, hiszen a nemi hormonok is részt vesznek a csontanyagcsere hormonális szabályozásában. A csonttömeg pusztulásának csökkentésére hormonpótlást, kalciumbevitelt, kalcitonin-kezelést alkalmaznak, amit fizioterápiával egészítenek ki.